۸:۰۴:۵۸ - شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بیماری خاموش
پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان در گفتگویی گفت: شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان ۴ برابر مردان می باشد.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش رخداد جنوب، پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان در گفتگویی گفت: شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان ۴ برابر مردان می باشد.

 

دکتر عادل هژبریان افزود: پوکی استخوان یا استئوپروز بیماری است که در اثر تخریب بافت استخوان و کاهش توده استخوانی بوجود می‌آید و به عنوان یکی از شایعترین علل شکستگی استخوان در سنین بالا مطرح می‌باشدکه اشخاص زیادی بخصوص خانم‌ها از آن رنج می‌برند.

هژبریان اظهار کرد: هنگامی که پوکی استخوان رخ می‌دهد فضای بین این تیغه ها بزرگتر شده و استخوان تو خالی می‌شود و  بدین ترتیب استخوان‌ها نازک و شکننده شده، با کوچکترین ضربه و یا حتی خود بخود می‌شکنند.

از هر ۳ زن و ۵ مرد بالای پنجاه سال، یک نفر در جهان شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند.

دکتر هژبریان  بیان کرد: پوکی استخوان “بیماری خاموش” نیز نامیده می‌شود، زیرا در مراحل اولیه، علامتی ندارد و همین امر تشخیص را  با مشکل مواجه می‌کند،  به همین دلیل افراد زمانی متوجه این مشکل می شوند که دچار عوارض می شوند.

وی همچنین گفت:  اگر با کمترین ضربه به استخوان‌ها، بویژه در نواحی کمر، لگن و مچ دست ، دچار شکستگی می شوید به پوکی استخوان شک کنید.

پزشک متخصص ارتوپد مرکز تخصصی ۱۷ شهریور برازجان تصریح کرد:  با افزایش سن، احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می‌شود و شیوع پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان بوده و شکستگی ناشی از آن  نیز در زنان تقریباً ۴ برابر مردان می باشد.

وی خاطر نشان کرد: خبر خوب اینکه پوکی استخوان با اقداماتی ساده قابل کنترل و پیشگیری است و با کنترل وزن خود در محدوده طبیعی، تحرک و فعالیت بدنی، عدم مصرف دخانیات، مصرف کافی مواد عذایی دارای کلسیم و مصرف منظم ویتامین دی می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد.

دکتر عادل هژبریان در خصوص پیشگیری از پوکی استخوان گفت:   داشتن یک رژیم غذائی متعادل از ابتدای دوران کودکی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در تشکیل توده استخوانی داشته باشد، اگر ذخیره کلسیم در بدن کافی نباشد و در دوران بارداری و شیردهی زنان به  اندازه کافی از شیر و لبنیات استفاده ننمایند در آینده احتمال ابتلاء به پوکی استخوان زیاد می‌باشد.

دکتر هژبریان توصیه کرد: اگر قادر به انجام انواع ورزش‌ها نیستید، حداقل سه بار در هفته به مدت ۳۰-۲۰ دقیقه پیاده روی کنید ،چونکه پیاده روی بهترین جایگزین برای انواع ورزش‌ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان است.

/انتهای پیام

تبليغات
سورنا دیتا سورنا دیتا رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب