۱۱:۲۱:۲۳ - پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مسئول مرکز خون‌بند ناف موسسه رویان بوشهر: درمان ۸۰ نوع بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی خون ‌بند ناف
جواد پرویزی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ذخیره‌سازی خون‌بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف رویان بیش از ۱۳ سال است که انجام‌شده و تاکنون ۹۵ هزار نمونه خون‌بند ناف در این بانک ذخیره‌شده است.  وی تصریح کرد: والدین قبل از تولد نوزاد از هفته ۳۶ بارداری مادر اقدام به […]

Print Friendly, PDF & Email

جواد پرویزی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ذخیره‌سازی خون‌بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف رویان بیش از ۱۳ سال است که انجام‌شده و تاکنون ۹۵ هزار نمونه خون‌بند ناف در این بانک ذخیره‌شده است.

 وی تصریح کرد: والدین قبل از تولد نوزاد از هفته ۳۶ بارداری مادر اقدام به ثبت‌نام در این بانک می‌کنند و بلافاصله بعد از زایمان، بند ناف از نوزاد جدا و به‌وسیله یک سوزن خون از بند ناف و جفت جمع‌آوری و به کیسه‌های خون منتقل می‌شود.

 پرویزی نژاد اظهار داشت: خون‌بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزادان در بزرگ‌سالی مبتلابه بیماری‌هایی نظیر سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی شود با استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف درمان شوند.

مسئول مرکز خون‌بند ناف موسسه رویان بوشهر بیان کرد: از فروردین سال ۹۷ دفتر نمایندگی مرکز خون‌بند ناف موسسه رویان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این استان راه‌اندازی شد و تاکنون ۵۰۰ خانواده نمونه خون‌بند ناف نوزاد خود را در موسسه رویان بوشهر ذخیره کرده‌اند.

زباله بیولوژیک می‌تواند برای درمان بیماری‌ها استفاده شود

پرویزی نژاد افزود: پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود درحالی‌که این خون حاوی سلول‌های بنیادی و سلول‌های خون‌ساز است و می‌تواند برای درمان بیماری‌ها استفاده شود.

مسئول مرکز خون‌بند ناف موسسه رویان بوشهر گفت: سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان بوده و در اثر تکثیرهای پی‌درپی دچار پیری نمی‌شوند، طوری که با تزریق یا جایگزینی آن‌ها در بافت‌هایی که آسیب جدی دیده‌اند می‌توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌های جدید بافت کمک کنیم.

پرویزی نژاد گفت: مراقبان سلامت و ماماهای شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت می‌توانند با آموزش و ارتقا آگاهی مادران باردار در این زمینه تأثیرگذار بوده و با توجه به فرهنگ غلط تک‌فرزندی، آن‌ها را با مزایای بانک خون‌بند ناف نوزادان در درمان بیماری‌ها آشنا کنند.

 پرویزی نژاد بابیان اینکه استان بوشهر نهمین استانی است که از این فرایند استقبال کرده است اضافه کرد: در استان بوشهر تنها دفتر نمایندگی بانک خون‌بند ناف رویان دایر است و خون‌بند ناف خانواده‌هایی که ثبت‌نام و با این دفتر قرارداد بسته‌اند به مرکز رویان در تهران ارسال و در آنجا ذخیره می‌شود.

مسئول مرکز خون‌بند ناف موسسه رویان بوشهر خاطرنشان کرد: در بیمارستان شهید گنجی برازجان سه نفر ماما دوره‌های کامل نحوه خون‌گیری از بند ناف نوزاد را آموزش‌دیده‌اند و در بیمارستان مهر برازجان نیز سه نفر به دفتر نمایندگی معرفی‌شده که در حال گذراندن دوره‌های آموزشی هستند و تفاهم‌نامه‌ای با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای همکاری پزشکان متخصص زنان در این زمینه بسته‌شده است.

کد خبر ۴۷۵۹۷۳۰

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

تبليغات
سورنا دیتا سورنا دیتا رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب