۱۰:۰۴:۵۶ - دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حضرت خدیجه (س) هنگام وفات چه وصیتی به رسول خدا کرد؟
جبرئیل درحالی که کفن از بهشت همراه داشت، نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله، خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید:خدیجه اموالش را در راه ما صرف کرد و ما سزاوارتریم که کفنش را به عهده بگیریم.

Print Friendly, PDF & Email

حضرت خدیجه (س) سه سال قبل از هجرت بیمار شد. پیغمبر (ص) به عیادت وی رفت و فرمود: ای خدیجه، اما علمت ان الله قد زوجنی معک فی الجنه: آیا می دانی که خداوند تو را دربهشت نیز همسرم ساخته است!؟

آنگاه از خدیجه دل جویی و تفقد کرد؛ او را وعده بهشت داد ودرجات عالی بهشت را به شکرانه خدمات او توصیف فرمود.

چون بیماری خدیجه شدت یافت، عرض کرد: یا رسول الله! چند وصیت دارم: من در حق تو کوتاهی کردم، مرا عفو کن.

پیامبر (ص) فرمود: هرگز از تو تقصیری ندیدم و نهایت تلاش خود را به کار بردی. در خانه ام بسیار خسته شدی و اموالت را درراه خدا مصرف کردی.

عرض کرد: یا رسول الله! وصیت دوم من این است که مواظب این دختر باشید؛ و به فاطمه زهرا (س) اشاره کرد. چون او بعد ازمن یتیم و غریب خواهد شد. پس مبادا کسی از زنان قریش به اوآزار برساند. مبادا کسی به صورتش سیلی بزند. مبادا کسی بر اوفریاد بکشد. مبادا کسی با او برخورد غیر ملایم و زننده ای داشته باشد.

اما وصیت سوم را شرم می کنم برایت بگویم. آن را به فاطمه عرض می کنم تا او برایت بازگو کند. سپس فاطمه را فراخواند و به وی فرمود: نور چشمم! به پدرت رسول الله بگو: مادرم می گوید: من از قبر در هراسم؛ از تو می خواهم مرا درلباسی که هنگام نزول وحی به تن داشتی، کفن کنی.

این شیوه برخورد حضرت خدیجه علیه السلام درس حیا و ادب می‌آموزد، درسی که جامعه امروز ما به شدت به آن نیاز دارد و متاسفانه با حضور رسانه‌های مختلف در زندگی مردم این صفات پسندیده کم رنگ و کم اهمیت شده است حال آنکه این بانوی بزرگوار که تمام اموال منقول و غیرمنقول را در راه خدا به رسول خدا صلی الله علیه و آله، بخشیده بود در مقابل فقط یک عبا مطالبه نمود و آن را نیز مستقیماً طلب نکرده بلکه به وسیله حضرت فاطمه علیها السلام تقاضا کرد./ انتهای پیام

 

حجت الاسلام سید اکبر موسوی نژاد

  1. مسعود   اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹  

    احسنت بر سید بزرگوار

تبليغات
سورنا دیتا سورنا دیتا رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب