۶:۰۹:۲۶ - شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
یاداشت خانم عبدالهی طلبه حوزه علمیه کنگان
آثار و برکات سحرخیزی
از دست دادن سحر خیزی معلول علت های مختلفی می باشد.

Print Friendly, PDF & Email

از دست دادن سحر خیزی معلول علت های مختلفی می باشد.

مهمترین عامل آن این است که انسان به درستی نمی داند هدف زندگی چیست و دین و عبادت چه نقشی در رسیدن به این هدف دارد.

کسانی که هدفمند زندگی می کنند و می دانند برای چه باید دین دار بود چه بسا انگیزه بسیار قوی ای در این زمینه دارند و این مشکل را ندارند.

زندگی از نظر اسلام که دین توحیدی است فرصت خدایی شدن انسان است و هدف زندگی هم همین است. انسان مظهر خدا است و یک عمر فرصت دارد که این مظهریت خود را بالفعل کند و هر چه بیشتر صفات خدا را در خود جای دهد و پر از خدا شود و خدایی گردد. مانند آهنی که چون در کنار آتش قرار می گیرد به رنگ آتش در می آید و صفات آتش پیدا می کند از زیبایی و قدرت و حرارت و… .
در زندگی انسان نیز فرصت های فراوانی مانند اوقات نماز سحرخیزی و روزه و حج و خدمت به خلق خدا و مانند آن وجود دارد که همه فرصت های خدایی شدن انسان هستند. انسان خداجو تمام سعی اش این است که فرصت ها را از دست ندهد و از آن به نحو احسن برای کمال و قرب خود به خدا استفاده نماید. در این میان سحرخیزی ، مناجات ونماز صبح و اول وقت بسیار اهمیت دارد.
مؤمنین و اولیاء خدا این مشکلات را ندارند و دلیل آن هم روشن است؛ چون ایمان قوی ای دارند. باید ایمان را تقویت کنیم. با معرفت توحیدی هستی و خداوند با تسلیم. با ولایت پذیری و رابطه با اولیای خدا. از طریق رابطه با قرآن کریم. قرآن کتاب توحید است وقتی به درستی با آن رابطه نداریم و وقتی حتی آن را نمی خوانیم مشکل پیدا می کنیم. ایمانمان ضعیف می شود. هجوم فرهنگی دشمن هم که غوغا کرده.


شیطان و نفس و دشمن هم فراوان داریم. چاره ای جز خودسازی نیست. خودسازی یعنی خود را از هر چه غیر خدایی است خالی کنی و پر از خدا شوی مانند بطری ای که پر از هوا است و وقتی شما آن را از آب پر می کنید هوای آن خالی و آب جای آن را می گیرد. باید اندیشه و اخلاق و علم و عمل مان توحیدی و پر از خدا شود تا راحت شویم تا انگیزه زندگی داشته باشیم و تا با اشتیاق به سوی خدا برویم و با علاقه سحرخیز باشیم و نماز بخوانیم
نورانیت قلب در اثر دوری از گناهان و انجام واجبات الهی صورت می‌گیرد، یاد خدا، زنگار دل‌هار را می‌شوید و آن را صیقل می‌دهد و نورانی می‌کند بزرگان و علما نیز بر این اساس و تهذیب نفس چنان نورانیتی در قلب آنها ایجاد می‌شود که با قلب خود حقایق را می‌بینند.
در سوره ذاریات آیه ۱۸ می‌فرماید: وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُون؛ و در سحرگاهان استغفار مى‏کردند.

سحرها، هنگام جوشیدن رحمت الهی، استجابت دعا و رسیدن به سلوک معنوی می‌باشد.

در روایتی آمده که خواب صبح از نادانی انسان سرچشمه می گیرد واین روایت بدین معنا است که اگر انسان بداند نخوابیدن در این ساعات از روز چه فایده ای دارد هرگز از آثار وبرکات سحر خیزی می توان به وسعت رزق –زیبایی چهره واخلاق حسنه اشاره کرد وعلمای اخلاق تاکید می کنند که اگر می خواهید اخلاق حسنه داشته باشید سحرخیز باشید.

ترویج آموزه های دینی نیازمبرم و ضروری جامعه امروز است.

اهمیت سحرخیزی بیدار شدن در موقع سحر برای کودکان جذاب است حتی اگر در سنین کم مثلا ۵ سالگی قرار دارد .پس زمانی که درخواست میکند.

اورا برای سحر بیدار نمایید، نهادینه شدن سبک زندکی اسلامی در جامعه به آثار و برکات سحرخیزی به عنوان یکی ازمولفه های سبک زندگی دینی است.

نتایج تحقیقات گسترده علمی نشان می دهد سحر خیزی که در تعلیمات دینی بر آن توصیه بسیاری شده، برای روح وجسم انسان بسیار مفید می باشد.

هرگنج سعادت که خدا داد به حافظ

از یمن دعای شب و ورد سحری بود

 

کلثوم عبدالهی

طلبه حوزه علمیه فاطمه الزهرا شهرستان کنگان

تبليغات
سورنا دیتا سورنا دیتا رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب رخداد جنوب